Breath RX - Higijena usne šupljine

Svjež dah omogućen je skladom mikrobne flore usne šupljine koja pruža potporu zaštiti od razmnožavanja patogenih mikroorganizama. BreathRX pomaže uskladiti ravnotežu bakterija koje obitavaju u usnoj šupljini.

Ne sadrži alkohol, ne isušuje meko tkivo i ne izaziva iritacije. Zytex® je patentirana formula koja suzbija bakterije, uzročnike halitoze i osigurava svjež dah tijekom cijelog dana.

BreathRx je proizvod dugotrajnog istraživanja i studija provedenih od strane liječnika praktičara. Sadrži dvosmjerno djelovanje: omogućava trenutnu eliminaciju bakterija i djeluje dalje satima da zadržite svjež dah. Preporuka svakog zubnog liječnika.

Tajna BreathRx je Zytex®, sastojka s dvojakim djelovanjem koji ubija loše bakterije i neutralizira loš zadah.

Što uzrokuje loš zadah?

Jezik i usta konstantno su prekriveni plakom, ostacima hrane i bakterijama. Svaki čovjek ima osebujan pH u ustima. Kod nekih sastav pH pogoduje stvaranju bakterija koje proizvode plinove koje zaudaraju jer sadrže sumpor. Samim četkanjem jezika odstranit ćete rezultat ali ne i uzrok.
Jedan reaspršivač BreathRX spreja uništit će bakterije koje uzrokuju loš zadah.

Tri koraka do svježeg daha

1. Četkanje Upotrebljavajte konac i četkicu te BreathRx zubnu pastu da odstranite veće ostatke hrane i plak i vidljive naslage plaka s jezika i usta.

2. Struganje Raspršite sprej na površinu jezika i ostružite specijalnim strugačem. Odstranite bakterije i plak. Tekućina iz BreathRx spreja spriječit će razmnožavanje bakterija.

3. Ispiranje Isperite BreathRx tekućinom da odstranite preostale bakterije i ostatke. Tekućina sadrži Zytex za dugotrajno svjež dah.

Halitoza

Neugodan zadah ili halitoza u prvom je redu pitanje stanja zdravlja organizma te ga kao takovog treba promatrati prihvatiti i tretirati. Po definiciji svjetske zdravstvene organizacije zdravlje nije samo odsustvo bolesti nego podrazumjeva tjelesno, duševno i socijalno blagostanje pojedinca. Takva definicija zdravlja je nažalost teško ostvariva, no temeljna odrednica bi trebala biti da predmet liječničkog djelovanja nije bolest nego bolestan čovjek. Nije dakle dovoljno prepoznati bolest i liječiti ju nego treba posebnu pažnju posvetiti osobnosti bolesnika Upravo ta osobnost može biti ozbiljno ugrožena u cijeloj svojoj dimenziji pojavom halitoze. Svi društveni kontakti počevši od onih obiteljskih preko prijateljskih do poslovnih pojavom neugodnog daha mogu biti ozbiljno narušeni, promijenjeni i ugroženi.

Zdravlje pojedinca omogućeno je između ostalog i skladom mikrobne flore usne šupljine koja pruža potporu zaštiti od razmnožavanja patogonih mikroorganizama. Nekoliko stotina vrsta bakterija obitava u usnoj šupljini, a kvaliteta daha ovisi o stanju njihove ravnoteže. Bakterije koje su odgovorne za nastanak halitoze su većinom gram negativne što znači da je za njihov razvitak potrebno okruženje bez kisika i najčešće se nalaze duboko u papilama i fisurama na jeziku, često u grlu i krajnicima. One proizvode sumporne spojeve najčešće vodikov sulfid ( neugodan miris pokvarenih jaja), ali i neke druge spojeve kao što su metil merkaptan i dimetil sulfid. Borba protiv njih se zasniva na oksidativnim sredstvima. Plak na zubima koji je u biti naslaga sastavljena od mreže nastale složenim procesom raspada proteina sline i mikroorganizama uloženih u nju uzrokuje upale zubnog mesa (gingive) i parodonta (potpornog aparata zuba) praćene krvarenjem i lošim dahom. Nesanirana zubala sa brojnim karijesnim lezijama koje su skladišta plaka i raspadnute hrane isto mogu biti uzroci neugodnog zadaha, a ovdje možemo pribrojiti i stare loše održavane protetske nadomjestke.

Količina i sastav sline jako su važni u pojavnosti halitoze. Poznata je pojava jutarnjeg lošeg daha, koja je na sreću prolazna, a posljedica je smanjenog lučenja žlijezda slinovnica tijekom noći. Pranjem zuba ona nestaje.

Suha usta (kserostomia) česta su pojava u starijoj životnoj dobi ali i posljedica dugotrajnog uzimanja lijekova kao što su npr antidepresivi, regulatori tlaka, diuretici. Pritom se slina slabije luči a i mijenja joj se sastav. Vrlo je važno znati da mnoge vodice za ispiranje i dezinfekciju usta sadrže alkohol što nije dobro. Takve vodice svakako treba izbjegavati jer alkohol dodatno isušuje sluznicu usta i tako pomaže nastajanju halitoze.

Sve navedeno su lokalni čimbenici nastanka halitoze uzrokovani bakterijama i potrebno je djelovati uzročno, znači svakako sanirati sve bolesti u usnoj šupljini na koje možemo direktno terapijski utjecati a zatim podržavati postignuto stanje i svakodnevno, preventivno efikasno djelovati prvenstveno striktnim provođenjem pravilne oralne higijene, adekvatnim i pažljivim pranjem zuba, četkanjem jezika i ispiranjem dezinfekcijskim vodicama koje ne sadrže alkohol.

Ako problem ostane i dalje tada treba ispitati moguće druge uzroke jer respiratorne bolesti (pluća, bronhi), bolesti jetre i bubrega kao i gastrointestinalne bolesti (jednjak, želudac i crijeva) mogu isto tako biti uzrokom neugodnog zadaha. Potrebno je zato osigurati timski pristup liječenju (stomatolog, otorinolaringolog, internist, psiholog). U liječenje halitoze primarno su uključeni specijalisti parodontologije i oralne medicine, a ako i nakon liječenja usne šupline problem ostaje uključuju se i drugi specijalisti.

U Stomatološkoj poliklinici Zagreb, na odjelu parodontologije, u organizaciji i pod pokroviteljstvom Gradskog ureda za zdravstvo i socijalnu skrb odvija se program "halitoza kao socijalni problem". Zainteresirani se mogu javiti na provjeru kvalitete daha i terapiju.

Mr.sc Mladen Klemenčić dr stom
specijalist dentalne i oralne patologije s parodontologijom